تعداد موارد: 29 - در حال نمایش صفحه: 1 از 3

1- نوشین شکری
2- امینه امیر میجانی
3- سمانه احمدی
4- صدیقه اسد
5- اعظم رحیم پور
6- شاهرخ گروسی
7- الهام اشرفی دهکردی
8- راضیه صلاح اندیش
9- حجت الله غلامی

از تهیه کنندگان پوسترهای برتر با اهدا تندیس همایش و کارت هدیه در مراسم اختتامیه دومین همایش بین المللی و دهمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران که شامگاه 9 شهریور برگزار شد، تقدیر شد.

1- قاسم باقرپور
2- دکتر ابوالحسن شاهزاده فاضلی
3- دکتر محی الدین جعفری
4- دکتر علی موسوی شایق

از سخنرانان برتر با اهدا تندیس همایش و کارت هدیه در مراسم اختتامیه دومین همایش بین المللی و دهمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران که شامگاه 9 شهریور برگزار شد، تقدیر شد.

امروز عصر دومین همایش بین المللی و دهمین همایش بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران با برگزاری مراسم اختتامیه متنوع به کار خود پایان می دهد. در این مراسم ضمن اعلام پوسترها و سخنرانی های برگزیده، تقدیر از افراد مختلف، مراسم قرعه کشی بین حضار انجام شده و جوایز نفیسی در انتهای مراسم تقدیم خواهد شد.

بعدازظهر روز دوم  همایش بیوتکنولوژی، نشست صمیمانه دبیر و مدیران ستاد زیست­ فناوری با فعالان، متخصصین و دانشجویان حوزه های علوم زیستی برگزار شد.                                                                                                                                                            

آقای دکتر زینلی (رئیس انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی  ایران) به عنوان مسئول اجرای این نشست به این نکته اشاره کردند که مبحث کاربردی دانش زیست فناوری ضروری و مهم است.

در ادامه نشست، آقای دکتر طهوری (عضو کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت های دانش بنیان و نظارت بر اجرا) تولید، تجاری سازی و بازار را در حوزه  توسعه زیست فناوری ارزیابی کردند و ایشان اشاره داشتند که تا سال 1404 سهم ایران در بازار جهانی زیست فناوری 3% خواهد شد که نیازمند برنامه ریزی دقیق در این زمینه است بطوریکه تا سال 1404 حوزه دارویی، صنعت، کشاورزی، تجهیزات و واکسن های انسانی به ترتیب 300، 700، 70، 45 و 100 میلیارد دلار را به خود اختصاص خواهند داد. در سال 2014 وضعیت رتبه بندی کشور در تولید محصولات زیست فناوری، رتبه نخست در غرب آسیا، جزء پنج کشور نخست آسیا و رتبه نخست تولید واکسن در غرب آسیا را دارد. ایشان تعداد شرکت­های زیست فناوری را در سال 93 و 96 مورد قیاس قرار دادند به طوری که تعداد شرکت های زیست فناوری دانش بنیان و تعداد محصولات آن­ها را در سال 93 به ترتیب 402، 60 و 95 اعلام کردند در حالی که این موارد در سال 96 به ترتیب 760، 378 و 155 مورد گزارش شدند. اهمیت تدوین نقشه راه زیست فناوری و تاثیرات محیط داخلی و خارجی روی عملکرد کارگروه­های مختلف را از عوامل مهم در پیشرفت کار معرفی کردند. در ادامه به کاستی هایی که در این حوزه وجود دارد اشاره داشتند ازجمله: اجزا یا موجودیت ها، مدل های همکاری و روابط بین اجزا و کاستی های سیاسی و تنظیم گری­ها.

دکتر صالحی (مسئول صندوق زیست فناوری) به مستندات قانونی مربوط به راه اندازی و تاسیس صندوق حمایت از سرمایه گذاری زیست فناوری بر اساس ماده 8 مصوبه جلسه 705 سال 90 شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کردند که به ستاد اجازه داده می شود از طریق تشکیل صندوق حمایت از سرمایه گذاری زیست فناوری امکان سرمایه گذاری­ های مشترک با دستگاه­های اجرایی ذیربط در حوزه­ های اولویت دار فراهم نماید. همچنین حمایت از بنگاه­ های خصوصی فعال در زمینه زیست فناوری برای توسعه این فناوری و کسب بازارهای بین المللی از طریق سرمایه گذاری خطرپذیر انجام گیرد. ایشان به موضوع فعالیت صندوق از جمله خدمات مالی و تسهیلات، سرمایه گذاری ریسک­پذیر، کارگزارهای منابع مالی و ... اشاره کرد و ساختار تشکیلاتی ستاد زیست فناوری که شامل هیات مدیره، مدیر عامل، مدیریت ارزیابی، مدیریت تسهیلات و سرمایه گذاری و مدیریت اجرایی را توضیح دادند.

در این میان از مدیران جلسه آقایان دکتر قانعی (دبیر ستاد توسعه زیست فناوری)، دکتر قره یاضی (رئیس امور تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور)، دکتر ملبوبی (رییس کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست  فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری)، دکتر شجاع الساداتی (دبیر کارگروه صنایع تخمیری ستاد توسعه زیست فناوری)، دکتر مبهودی (رئیس شبکه بیوتکنولوژی پزشکی)، دکتر سرخی (رئیس کارگروه زیست‌بانک ستاد توسعه زیست فناوری) و دکتر مرادی (مدیر گروه نظارت و ارزیابی ستاد توسعه زیست فناوری) دعوت به حضور در پنل شدند تا در زمینه مسائل حوزه زیست فناوری به حضار پاسخ گویند. از این میان دانشجوی دکتری پیوسته بیوتکنولوژی دانشگاه تهران دو سوال درباره جایگاه دکترای پیوسته بیوتکنولوژی دانشگاه تهران شد.

همچنین ضمن تشکر از آقای دکتر مهبودی به عنوان الگو در حوزه بیوتکنولوژی، و با توجه به اینکه کشور در داروهای نوترکیب پیشرفت خوبی داشته سوال شد که چه موضوعی برای نسل جدیدی که خواهان تاسیس شرکت هستند، پیشنهاد می دهید. یکی از حضار درخواست تخصیص بودجه به شهر بوشهر در زمینه بیوتکنولوژی را داشت.

دکتر قره یاضی به این نکته اشاره کردند که در حال حاضر حوزه بیوتکنولوژی دارویی جایگاه خوبی را در کشور دارد. اما لازم به ذکر است که حوزه های دیگر بیوتکنولوژی نیز جای رشد دارند و از نظر دانش نقص وجود ندارد و دوستان مالزیایی، پاکستانی و آلمانی حاضر در این همایش نیز اذعان داشتند که از نظر علمی و انتشارات و نیروی انسانی هیچ کمبودی وجود ندارد و شبیه به اروپا هستیم. اگر یکی از این محصولات وارد بازار شود تحول 3% محقق خواهد شد. اگر پنبه تراریخت وارد بازار شود، تا سه سال دیگر صادر کننده پنبه خواهیم بود. همچنین ایشان در جهت حمایت از بیوتکنولوژی گفتند برای تحقق یک هدف هزار "آری" لازم است و برای جلوگیری از تحقق آن هدف یک "نه" کافیست.

تهیه خبر: رها عابدینی

Global Status of GM/Biotech Crops 2016

Mahaletchumy Arujanan

Tissue Engineering of Heart and Liver through De-cellularization and Re-Cellularization Process

Dr. Aftab Ahmad

Big Data in Genomics: Current Challenges and Hopes

Dr. Babak Arefnejad

Genetic diversity  of  Azerbaijani  durum wheat accessions based on genotyping by Sequencing

Dr. Mehraj Abbasov

 

مراسم افتتاحیه دومین همایش بین المللی و دهمین همایش بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ هفتم شهریور ماه 1396 با شرکت تعداد زیادی از نخبگان، اندیشمندان، دانشمندان، دانشجویان داخل و خارج کشور و شرکت های فعال در حوزه بیوتکنولوژی برگزار شد. مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن شریف و نواخته شدن سرود جمهوری اسلامی ایران رسماً آغاز به کار کرد.

مراسم افتتاحیه با خیر مقدم و گزارش آقای دکتر زینلی، رییس انجمن و دبیر علمی همایش از فعالیت های انجام شده برای برگزاری همایش، آغاز شد.

دکتر قانعی رئیس ستاد توسعه زیست فناوری و رئیس انستیتو پاستور ایران از برنامه های بیوتکنولوژی ارائه شده با هدف رسیدن به 3% بازار جهانی را گزارش دادند. همچنین ایشان به شرکت های دانش بنیان اشاره کردند که بیشترین فعالیت ها مربوط به حوزه غذا ، دارو و کشاورزی است. الویت های اصلی این سازمان مربوط به سلامت ، صنعت، کشاورزی و محیط زیست است.

در ادامه آقای دکتر حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی به مبحث سلول های بنیادی به خصوص به کارگیری روش دستکاری داخل سلولی جهت درمان بیماری پرداختند. با اشاره به اینکه علوم مختلف از جمله بیوتکنولوژی، زیست شناسی، ژنتیک، نانو، کشت بافت و مباحث پزشکی هر کدام به تنهایی جوابگوی نیازهای بشری نخواهند بود و تا ده سال آینده  ترکیب این علوم مورد نیاز است.

آقای دکتر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به دو موضوع افزایش اثربخشی از طریق تحقیقات خروجی محور و آسیب شناسی زنجیره تولید علم پرداختند. ایشان به اهمیت تولید گیاهان تراریخته نیز پرداختند و تاکید بر محصول محور بودن تحقیقات  داشتند. برای افزایش راندمان محصول محور گام های مختلفی از جمله شناسایی هدف، شناسایی اولویت، انگیزه در پژوهش، خروجی های نهایی، انتقال یافته و تغییر ایین نامه های ترفیعی را لازم دانستند.

رئیس پارک فناوری پردیس آقای مهندس صفاریان در مورد جایزه مصطفی(ص) توضیح فرمودند. جایزه مصطفی(ص)، جایزه عالی علم و فناوری است که هر دو سال یک‌بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود. این جایزه به احترام نام پیامبر اعظم اسلام(ص) و به دلیل تأکید بسیار آن حضرت به علم‌آموزی، به نام یکی از القاب ایشان، مصطفی، به معنای برگزیده نام‌گذاری شده است.

در انتهای مراسم چهره تاثیرگذار بیوتکنولوژی و دانشور برترجوان در مراسم افتتاحیه همایش معرفی شدند و با اهدای جوایزی از آنها تقدیر شد.

اجرا مراسم افتتاحیه بر عهده آقای دکتر تاج الدینی، مجری توانمند کشورمان بود.

در انتهای مراسم افتتاحیه دومین همایش بین المللی و دهمین همایش بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران، دکترحسین نصر اصفهانی و خانم دکتر هاله حامدی فر به عنوان چهره های تاثیرگذار در حوزه بیوتکنولوژی معرفی شدند و از آنها تقدیر شد.

همچنین آقای دکتر امیدفرشچی و آقای مهندس سامان حسینی نسب دانشوران برتر سال انتخاب شدند.

در این مراسم، آقای دکتر مرتضوی مسئول کارگروه انتخاب این افراد با توضیح جایزه زنده یاد دکتر کاظم آشتیانی و مراحل معرفی و اعطای جایزه به چهره های تاثیرگذار در حوزه بیوتکنولوژی اشاره کردند.

مراسم افتتاحیه با خیر مقدم و گزارش آقای دکتر زینلی، رییس انجمن و دبیر علمی همایش راس ساعت ۸:۳۰، با حضور چشمگیر علاقمندان آغاز شد. اخبار تصویری مراسم را از کانال تلگرامی همایش پیگیری کنید.                                                                                                                 

افتتاحیه همایش بیوتکنولوژی فردا ساعت ۸:۳۰ می باشد.
برای تقدیر از شرکت کنندگانی که از ابتدای مراسم افتتاحیه حضور دارند، به قید قرعه جوایزی اهدا خواهد شد.
برای این منظور لازم است قبل از ساعت ۸:۳۰ در محل سالن اصلی سالن همایش حضور داشته باشید.

به نام یگانه بی همتا

اساتید، دانشجویان و پژوهشگران گرامی

با سلام،
احتراماً همان طور که استحضار دارید، انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران دومین همایش بین المللی و دهمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران را از تاریخ 7 تا 9 شهریور ماه سال 1396 در سالن همایش های موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر برگزار می نماید. در این همایش حدود 1200 نفر از متخصصان برجسته، دانشمندان، مسئولین و مدیران ارشد سازمان های مختلف، اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، پژوهشگران و دانشجویان رشته های مختلف مرتبط با زیست فناوری کشورمان و چندین مهمان خارجی شرکت خواهند کرد و بیش از 1000 مقاله به صورت سخنرانی و پوستر ارائه خواهد شد.
بدینوسیله از جنابعالی برای حضور در مراسم افتتاحیه و جلسات سخنرانی در طی سه روز این همایش دعوت به عمل می آید. این گردهمایی علمی به منظور بهره برداری از نتایج دستاوردهای سایر پژوهشگران وایجاد فضای تعامل و هم اندیشی علمی بین محققان، دانشمندان و اندیشمندان بیوتکنولوژی می باشد و حضور تک تک عزیزان در آن، به اعتبار و دستیابی به اهداف ذکر شده کمک شایانی خواهد کرد.
مراسم افتتاحیه این همایش ساعت 8 صبح روز سه شنبه 7 شهریور آغاز خواهد شد و شروع سخنرانی های عمومی بخش بین الملل در روزهای 8 و 9 شهریور ساعت 8:30 خواهد بود. ضمناً جلسه عمومی مسئولان ستاد توسعه زیست فناوری با حضور آقای دکتر قانعی، دبیر این ستاد در بعد از ظهر روز 8 شهریور برگزار می شود که از تمامی فعالان این حوزه برای شرکت در این برنامه دعوت به عمل می آید. اطلاعات تکمیلی و برنامه و اخبار همایش در نشانی http://biotechcongress.ir و از طریق کانال تلگرامی بیوتکنولوژی و ژنتیک ایران (https://t.me/Irbiogene) در دسترس می باشد. لازم به ذکر است که هر روز به شرکت کنندگانی که از ابتدای جلسات صبح و همچنین مراسم اختتامیه در سالن اصلی همایش حضور داشته باشند، به قید قرعه جوایزی در همان روز اهدا خواهد شد.
لازم به ذکر است که هدایا و پذیرایی ناهار فقط برای کسانی که در همایش ثبت نام کرده اند، در نظر گرفته شده است ولی شرکت در جلسات برای عموم علاقمندان رایگان خواهد بود.
 
 
در حال نمایش صفحه: 1 از 3
1